5 בינו׳ 2010

אנדרטת הצליחה המזרחית

עמוד שיש המוצב על גדת נהר הירקון מעיד על אחת הנקודות בהן צלח הצבא הבריטי את הנהר במהלך מלחמת העולם הראשונה. צילום משנת 1923 מציג את העמוד ואת מראה הירקון באותם ימים.
תיאור הפריט
בלילה שבין ה-20 וה-21 לחודש דצמבר 1917 חצו חיילי הדיביזיה ה-52 של הצבא הבריטי את נהר הירקון, וכבשו את עמדות הצבא הטורקי שמצפון לו.

זמן קצר לאחר ההתבססות בעמדות החדשות החליטו מפקדי הדיביזיה להניח אבני מצבה על גדת הירקון, לזכר הניצחון.בספר קורות הדיביזיה, שפורסם בעיר גלזגו  בשנת 1923, תוארה פעולת ההנצחה במילים הבאות:
במידת מה, ההיסטוריה חזרה על עצמה, שהרי הצלבנים תחת פיקודו של ריצ'רד לב הארי הביסו את חיילי הסהר תחת פיקודו של צלאח א-דין הגדול בקרב שנערך באזור זה. ארסוף, מאות שנים לפני שהצלבנים בנו את מצודתם, הייתה מקומה של אפולוניה, יישוב יווני עתיק. שלושה עמודי שיש נלקחו מחורבותיה על ידי המהנדסים המלכותיים של הדיביזיה, והוצבו לזיכרון בנקודות על נהר העוג'ה (הירקון) היכן ששלוש הבריגאדות חצו באותו לילה נפלא.

המזרחית מבין שלוש המצבות, זו שתמונתה מובאת בספר קורות הדיביזיה, ניצבת כיום בכיכר פלד, בשטח העיר רמת גן, במקום בו נפגשים הרחובות דוד בן גוריון, דרך אבא הלל, ודרך ששת הימים.

 כיכר פלד

 


האנדרטה מקרוב

 
 

הכיתוב באנגלית

 

הכיתוב בעברית

 

הכיתוב על אבני הזיכרון שסביב האנדרטה 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה